En medelmåtta kan överprestera börsen!

För att knyta an till tidigare inlägg så räckerv det bra att vara medelmåttig på börsen. Eller som Warren Buffet sagt…

https://www.avanza.se/bli-kund.html/registrera/identifiera?referralCode=61-8ad7-fb864ebd14c8

Annons
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

3 kommentarer till En medelmåtta kan överprestera börsen!

  1. christougher84 skriver:

    Känns som att du missat poängen med ditt egna inlägg. Breda index för Stockholm har gått upp 20 resp 40 % sen årsskiftet resp juni 2020.
    Jag har också presterat sämre i år än index.

    Gilla

    • aktiemamma skriver:

      Jag har överpresterat mot index historiskt, inte varje år men sen start. Poängen som jag kanske misslyckats med att förmedla😉 är att en medelmåttig investerare som jag kan lyckas och de år jag underpresterat mot börsen har ändå levererat bra avkastning… s

      Gilla

  2. Snålgrisen skriver:

    Både en apa och en ”börsguru” kan överprestera, eller underprestera enstaka år, men tittar man på riktigt lång sikt är forskningen entydig, indexen är det säkraste och jämnaste. Allt eftersom tiden går är antalet som överpresterar mot jämförelseindexet färre och färre.

    Hade vi inte haft utdelningsbolag som uttalad investeringsstrategi, hade jag alla dagar i veckan valt indexfonder och/eller investmentbolag.

    I år ligger vi över index, förra året låg vi långt under.

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s