Rikedom och lycka

Ny forskning visar att hög lön och lycka visst hör ihop.

http://www.svd.se/naringsliv/livsstil/lycka-och-god-inkomst-hor-ihop_7891838.svd?utm_source=sharing&utm_medium=clipboard&utm_campaign=20130210

Självklart kanske om man vet att pengar är lika med frihet, valmöjlighet och oberoende. Vem skulle inte säga att mer av dessa gör livet bättre. Med detta sagt så räcker såklart inte pengar för att må bra men det gör liksom inte livet mer surt. Trivs man inte med partner, där man bor eller sitt jobb så har man enklare att ändra på sin situation än om man inte har något alls.

Fast i Sverige med världens högsta skatt på arbete så vet jag inte om detta stämmer eftersom högre lön inte ger särskilt mycket mer i plånboken. Min teori är att därför har vi så höga skatter så att människor ska hållas beroende av staten och inte kunna göra egna val.

Eftersom majoriteten svenskar verkar nöjda med rådande tillstånd så är min revolt att föröka bygga upp en egen förmögenhet. För att göra det krävs det tålamod, långsiktighet, tur och uthållighet.

Annons
Detta inlägg publicerades i Alternativt levende, Hälsa, Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s