Fortsättning baka eget bröd och jämförelsepriser

Det blir rätt uppenbart att ha koll på vad som är ett rimligt pris på en vara är bra att veta om man vill spendera mindre pengar. Hos oss är mat den dyraste utgiften. Jag har tidigare inte varit så noga att ha koll på priser vilket jag nu tänkt ändra på. Jag tycker att bra mat är viktigt och om det är dyrare med bra varor så då betalar jag gärna mer. Jag vill helst äta lokalproducerat och helst direkt från gården. Men att betala mer för exakt samma produkt eller en plastpåse för 7kr där går gränsen. Planen är att rikta in mig på basvaror som vi ofta handlar och vi börjar med ingredienser till mitt brödrecept (se tididgre inlägg).

Vanligtvis handlar vi på ICA eller Hemköp eftersom dessa butiker ligger närmast men ibland händer det att vi ”storhandlar”. Innan Corona pendlade jag och svängde förbi ÖoB nån gång då och då köpte främst tandkräm, schampoo, diskmedel och kattmat men även lite matvaror. Innan barnkalas brukade jag köpa godispåsar och dricka på ÖoB. Jag handlar också från matsmart ibland men är osäker om det är så vidare lönsamt men när jag sitter hemma och jobbar så är det trevligt med hemleverans. I förra veckan stannade jag på en Stora Coop med följande priser vilket är de viktigaste priser om man vill baka billigt bröd. Jag har tänkt använda detta inlägg för egen del som referens. Jag tar tacksamt emot priser så att jag kan fylla på.

Färsk jäst: 2,5 kr/st

Torrjäst: 7,20 kr/st

Vetemjöl Coop 2kg: 12,95 kr/st

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s